Odborár Jiří Jedlička, který vydělal milióny na akciiích, mluví o výhodách zaměstnanců firmy ČEZ
O Jiřím Jedličkovi, šéfovi odborů v dukovanské jaderné elektrárně, se naposledy psalo v médiích v souvislosti s tím, že vydělal během jednoho roku přes 30 milionů korun na akciích ČEZ.
MF DNES se svěřil, kam investoval, a jestli kvůli nabytým penězům poznal závist. Také popisuje velkorysé finanční výhody, jaké mají řadoví zaměstnanci elektrárny a další pracovníci ČEZ.
A také dodává věty, které jsou snem každého odborového předáka: „Máme naprosto fantastickou kolektivní smlouvu. I když vylepšovat se dá stále, my už téměř nemáme co!“
* Jak jste se dostal k odborářské práci v ČEZ?
Nejprve jsem byl členem odborů, pomohl jsem je založit. V té době jsem byl vytížen jinými aktivitami, dělal jsem místopředsedu republikánů v Třebíči. V roce 1994 mě navrhli do funkce předsedy směnových odborů v dukovanské elektrárně. Naznal jsem, že je vhodné začít se starat o zaměstnance radikálnějším způsobem, tak jsem kývl na nabídku kandidovat. Volby jsem vyhrál poměrně značným rozdílem.
* Jaké povahové vlastnosti musí mít správný šéf odborů?
Musí být takzvaně „splachovací“. Leckdy si vyslechne hodně nepříjemné věci, které by slabšího jedince rozhodily. Pochvaly se vám dostane výjimečně. Lidi berou většinu z věcí, které jsme pro ně vyjednali, jako samozřejmost. Přicházejí na to, jaké mají výhody v ČEZ, až když dostávají výpověď třeba z organizačních důvodů. Pak v jiných firmách vidí, jaké je tam rozdílné prostředí co se týká platů a sociálního zabezpečení.
* Kolik zaměstnanců má dukovanská elektrárna a kolik z nich je odborářů?
V elektrárně máme kolem dvanácti set zaměstnanců. V odborech je cca padesát procent. Podle zákona vyjednáváme za všechny zaměstnance. Všichni mají sociální a mzdové výhody plynoucí z kolektivní smlouvy. Ta druhá polovina lidí, která není v odborech, se prachsprostě veze. A ještě navíc jde největší kritika z jejich strany. Říkají, co odbory dělají špatně. Měli by se nad sebou zamyslet. Chápu jen zaměstnance ve vedoucích funkcích, že není vhodné aby byli současně v odborech.
* Jistě máte informace o plánovaném přibývání či snižování počtu zaměstnanců elektrárny. Co se dá očekávat?
O přibývání bych se moc nebavil, i když teď se třeba bude navyšovat pár míst. Je potřeba mít dopředu vycvičené lidi. Celkový trend nás znepokojuje. Snižování stavu pod různými názvy, jako třeba zvyšování efektivity, trvá už několik let. To je závažný problém, který se nám rýsuje i do budoucna. Snažíme se zuby nehty udržet stavy zaměstnanců. Je však logické, že nepůjdeme přes mrtvoly. Například když víme, že se provedou organizační změny, kdy jeden člověk zvládne práci za dva. Chceme, aby se jim především našlo jiné místo a když to není možné, aby odcházeli důstojně, zejména ve vyšším věku. Máme to pojištěno v kolektivní smlouvě. Odstupné je u nás jedno z největších v republice, ne-li vůbec největší. Takže lidi aspoň odcházejí se slušnými penězi. Chápu ale zaměstnance, který dělá u ČEZ třicet let a pak se dozví, že je zbytečný.
* V roce 2008 má být nárůst tarifní mzdy v Dukovanech o sedm procent. V roce 2009 poroste o procento nad inflaci. V jihlavském Boschi se dohodli na větším letošním růstu o 8,6 %. Jste spokojen s tím, co jste dohodli?
Jako odborář nemůžu říct nikdy, že jsem spokojen. Nicméně musíme vycházet z toho, k jakému základu mzdy jsou vztažena procenta nárůstu. Já se domnívám, že sedm procent v ČEZ dělá ve fyzické částce o dost víc než 8,6 u Bosche.
* Kolik je v Dukovanech průměrný výdělek?
Odhaduji průměr čtyřicet tisíc korun. Někteří mají mnohem méně, někteří mnohem více. V provozu má kolem pětatřiceti tisíc snad každý.
Roman, to je člověk k nezaplacení
* Šéf ČEZ Martin Roman dostal odměnu k platu přes 677 milionů korun. Prezidentský kandidát Jan Švejnar řekl minulý týden v Jihlavě, že taková odměna pro manažera polostátního podniku je sporná. A že nezná jinou ekonomiku, kde by bylo něco takového možné. Zaslouží si Roman takovou odměnu?
Opční program byl nastaven za generálního ředitele Míla, což byl předchůdce pana Romana. V té době nikdo nepředpokládal, že akcie vylezou mnohonásobně výš. Počítal se rozdíl 100 korun na akcii. Podívejte se, kde jsou akcie dneska! Na dvanáctinásobku! Jasně, zásluhu na tom má především top management včetně generálního ředitele. Ten řídí veškerou tuto politiku. Rozhodně si odměnu zaslouží. Na druhou stranu se mi to taky zdá trošku... nevím... divné. Ale takhle se to nastavilo, nikdo s tím nepočítal. Zase ale zaplaťpánbůh, že je pan Roman tak dobrý generální ředitel. Ten člověk je z mého pohledu k nezaplacení. Navíc je to tak obrovský balík peněz, které člověk nemůže v životě utratit. Vím, že věnoval 100 milionů jedné škole v Praze, kterou vede Václav Klaus mladší. A myslím si, že bude v těchto aktivitách pokračovat. On rozhodně není asociální a lakomý člověk.
* Přední český kardiochirurg Jan Pirk řekl, že mu taková odměna pro šéfa ČEZ nevadí, ale otázkou zůstává princip dobrých mravů. Byl porušen?
Rozhodně nebyl porušen s ohledem na přínos firmě a potažmo státu. Jen blázen by to nevzal.
* Opční program se týkal i vás jako člena dozorčí rady ČEZ, kterého zvolili zaměstnanci. Časopis Týden v létě roku 2005 napsal: opční program pro členy dozorčí rady společnosti ČEZ umožnil třem odborářům vydělat na akciích této firmy více než 70 milionů korun. Mezi ně patří i Jiří Jedlička. A o pár měsíců později v roce 2006 napsal tentýž týdeník, že už nejste akcionářem. Podle něj jste prodal posledních deset tisíc akcií, za něž jste inkasoval 7,85 milionu korun. Za necelý rok jste tím pádem na akciích firmy vydělal 34,7 milionu korun. Milion z toho jste věnoval domovské odborové organizaci. Souhlasí ta čísla?
Souhlasí. Ovšem už neuvedli, že z toho je přes třicet procent daní, různých odvodů a zápůjček. Takže zbylo podstatně méně, než psali.
* Přesto si vás dovolím označit jako jednoho z nejbohatších odborových předáků na Vysočině. Souhlasíte?
Nevím. Nejsem si vědom, jakými majetky oplývají další odboroví předáci na Vysočině.
* Poznal jste už závist?
Pochopitelně jsem se s ní setkal. Vyslechl jsem si nějaké řeči, většinou ve skupině více lidí. Nikdo mi to neřekl sám. Naopak, když jsem byl s někým o samotě, tak mi řekl, že bych musel být šílenec, kdybych to nevzal, že by to vzal každý. Takže někteří lidi fungují takhle: jeden před druhým si hrají na Jánošíky a na druhé straně by si vzali peníze určitě taky.
* Co si odbory pořídily za milion od vás?
Skončil na účtu odborové organizace, leží tam už přes rok. Nepatrně se úročí, nic se za něj nepořídilo. Byl jsem ochoten dát i víc. Po konzultaci s předsedou revizní komise jsme naznali, že to je vlastně utopení peněz, které se nedají využít rozumným způsobem. Co bychom s tím dělali? Na provoz by nám v pohodě stačilo 300 tisíc na účtu. Aby se nám tam válelo pět milionů? Nebo někam investovat a klepat se, že o to přijdeme? Co bychom si pak vyslechli na konferenci, jak jsme to nezvládli a utratili odborové prostředky. Ne, do toho nejdu.
* Prozradíte, do čeho jste investoval?
Zhruba polovinu peněz spolkl svatební salon manželky, která si ho udělala. Něco mám na termínovaném vkladu a něco odloženo pro dceru. Dceři z prvního manželství jsem koupil byt. Rodičům také.
Řekněte, kdo to tady v republice má?
* Když jsem si o vás hledal informace v archivu, tak jste byl nejvíc citován v článcích, ve kterých se psalo o stávkové pohotovosti kvůli prosazení požadavků odborů. A od té doby po opčním programu a milionech nic, žádné hrozby stávkou na elektrárně, žádné protesty. Nejste teď hodnějším odborářem směrem k vedení?
Naopak, ztrácím závislost na ČEZ, na vedení. Vím, že můžu do něčeho jít a nemusím se klepat, zda-li mi proplatí třináctý nebo čtrnáctý plat. Víte, my jsme se za poslední roky dostali v rámci kolektivního vyjednávání hodně daleko, máme naprosto fantastickou kolektivní smlouvu. I když vylepšovat se dá stále, my už ale nemáme téměř co! Mně nedělá problémy si stoupnout na hodinu s megafonem na pódium a burcovat dav, to dokážu. Ale podstatnější je výsledek. Současné vedení ČEZ je komunikativní a dá se s ním dohodnout. Je to lepší, než dělat zbytečné kino. Nehledě na to, že devadesát procent zaměstnanců je zastrašeno kvůli snižování stavů. Veřejná podpora odborům by asi dopadla špatně. Nikdo se nechce ukazovat na mítinku ke stávkové pohotovosti. Mají slušný příjem, výhody, jistoty. Navíc dukovanští zaměstnanci před osmi lety odkoupili v Třebíči byty od ČEZ za výhodnou cenu, třeba 3+1 kolem sto tisíc. Dnes ten byt stojí kolem milionu. K tomu ještě je mohli koupit na splátky, dostávali úvěry. I v tom jim ČEZ pomohl.
* Co všechno už se vám jako odborářům podařilo prosadit pro zaměstnance ČEZ? Jaké další výhody kromě růstu platů mají?
Jsou to velkorysé výhody. Plus týden dovolené navíc pro všechny zaměstnance. A na rizikových pracovištích mají další týden navíc. Je spousta případů, kdy se jim poskytuje pracovní volno. Máme vynikající odstupné, které jsme vyjednali. Po pětadvaceti letech u firmy dostane zaměstnanec při nuceném odchodu deset platů. A když mu třeba chybí tři roky do důchodu, připočítává se mu navíc dalších pět platů. Takže celkem 15 platů. Řekněte mi, kdo to tady v republice má? Zaměstnavatel přispívá na penzijní připojištění, podle let minimálně 600 a maximálně 1 300 korun měsíčně. Dále se přispívá na odběr elektrické energie. Dostávají měsíčně 666 korun do životního pojištění, nebo se jim navyšují osobní účty o šest a půl tisíce. Každý zaměstnanec má od ČEZ na rok osm tisíc na dovolenou a jiné aktivity. Když si nechá peníze za elektrickou energii dát do účtu, tak má 14,5 tisíce na dovolenou. Ukažte mi, kdo jiný to dává? Neznám jinou takovou firmu. Navíc nevratné sociální výpomoci v mimořádných případech do 75 tisíc. Poskytují se bezúročné půjčky na zabezpečení bydlení do 200 tisíc. Na úpravy rodinného domu či bytu do 100 tisíc. Kdo vám to dnes dá při té „lichvě“ v bankách? Při odchodu zaměstnance do důchodu, když pracoval u ČEZ 25 let, dostává na cestu deset platů. Odměna při dosažení věku padesáti let až 72 tisíc. To všechno byly návrhy odborů, které jsme postupem let prosadili. Platí pro celý ČEZ. Spousta lidí, dokud u nás má práci, bere výhody jako samozřejmost. A potom se strašně diví, když přijdou do jiné firmy a nemají pomalu ani kde jíst. Dnes jsme na tom tak, že se snažíme minimálně udržet výhody, které už zaměstnanci mají. Nejsou radikální snahy ze strany vedení, že by chtělo výhody výrazným způsobem omezit.
* Máte u ČEZ nejlepší kolektivní smlouvu mezi firmami v republice?
Pokud není nejlepší, tak je určitě jedna z nejlepších. Lepší jsem ještě neviděl. A viděl jsem jich dost.
* Jste pro, aby se prodloužila životnost elektrárny?
Rozhodně, elektrárna na to má. Dnes je hodnocena jako jedna z nejlepších na světě.
* Herec Petr Nárožný kdysi řekl, že mezi jeho dobrými přáteli nemůžou být odboráři nebo komunisti. Kdo by se nemohl stát vaším dobrým přítelem?
Jestli tohle řekl, tak mě to celkem mrzí, docela ho beru. Já rozhodně nesnáším demagogy. A je jedno jestli z levého nebo pravého spektra. Vážím si lidí, kteří vědí co chtějí, jsou ochotni pro to něco udělat a dá se s nimi mluvit. Rozhodně mám odpor k prokazatelným bývalým estébákům. Takový člověk by nemohl být mým přítelem.
* Jiří Jedlička
Narodil se v roce 1959. Předseda Odborového svazu zaměstnanců jaderné energetiky a předseda Odborové organizace směnových pracovníků jaderné elektrárny Dukovany. Nejprve pracoval jedenáct let v nepřetržitém provozu na dukovanské elektrárně. V odborech u firmy ČEZ pracuje od roku 1994. Od roku 2004 je členem dozorčí rady ČEZ zvoleným zaměstnanci.
Nedělá mi problém stoupnout si s megafonem na pódium a burcovat dav. Ale podstatnější je výsledek.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina - Autor: RADEK LAUDIN
Související články:
|